ظروف يكبارمصرف گياهي
ظروف يكبارمصرف گياهي
ژوئن 1, 2017
ظروف یکبارمصرف آلومینیومی
می 13, 2018

دستکش لاتکس

دستکش لاتکس – مالزی

دستکش لاتکس

دستکش لاتکس – ونیل

نخستین استفاده از دستکش لاتکس به چه سالی بر می گردد؟چه کسی نخستین باراز دستکش لاتکس استفاده کرد؟

دستکش ها دراغاز  در سال 1889میلادی مورد مصرف قرار گرفتند.در طول این زمان صنعت بهداشت و درمان اقدام به استفاده از دستکش جراحی نمود.به منظور اسان دست کردن این دسنکش ها راه ها متفاوتی مانند خیس کردن ویا  استفاده از پودرهای گرد گوناگونی بکار بسته شد.این پودرها شامل  کربنات کلسیم ـ پودر تالکـ تنوعی از محصولات نشاسته و ترکیبی از تالک . هاگ .و پودر لیکاپدیم است لیکا پدیم ماده ای بود که به عنوان نخستین روان کننده برای دستکش های لاتکس طبی استفاده شد.این ماده تقریبا به مدت چهار دهه مورد مصرف  قرار گرفت قبل از ان مشخص شده بود این ماده اثرات زیان باری برای مصرف دارد لذا استفاده از این ماده کاهش و سپس متوقف شد.در عوض تولید کنندگان دستکش از پودر تالک؛که یک روان کننده غیر قابل جذب بود استفاده نمودند. در دهه 40میلادی در یافتند که این پودر دارای عوارضی هم نیز هست.عوارض ان در بر دارنده چسبندگی وگرانولوما بودند.گرانولوما نوعی التهاب است که در بسیاری از بیماری ها به دنبال تحریک مزمن سیستم ایمنی یافت می شود.

انواع دستکش های یکبار مصرف

دستکشهای یکبار مصرف نایلونی (خانگی)

دستکش لاتکس

دستکش وینیل

دستکش نیتریل

دستکش جراحی latex Gloves

لاتکس یا لاستیک طبیعی در دو نوع پودری و بدون پودر می باشد . دستکش های لاتکس از صمغ طبیعی شیری مانند درختی که گرفته می شودساخته می شوند.دستکش های لاتکس در برخی افراد باعث بروز حساسیت می شوند اما با این حال بسیار پر کاربرد هستند چند مزیت مهم دستکش های لاتکس:

همانند پوست دوم عمل می کند.

برای پوشیدن در مدت طولانی مناسب است.

مناسب برای موقعیت های در معرض خطرغفونی.

به صرفه بودن.

زیست قابل تخریب .

الاستیک قوی.

مناسب برای کار هایی که احتیاج به حس لامسه دارندو مصارف صنعتی و ازمایشگاهی.

دستکش لاتکس َ وینیل َ و نیتریل مزیت کاربرد و تفاوت:

دستکش وینیل:از مواد مصنوعی متشکل از کلراید پلی وینیلو روان کننده های که از مواد نرم  تهیه شده اند این دستکش ها حساسیت زا نبوده و جایگزین مشابهی برای دستکش های لاتکس الرژی زا می باشند  دستکش هایی چند منظوره برای مصارف عمومی و فعالیت هایی که نیاز به دقت لمسی در کار وجود نداردمی باشداین دستکش ها مانند دستکش های لاتکس نبوده و تماما به دست نمی چسبددر واقع دستکش های وینیل در نوع خود ضحیم تر و گشاد تر از دستکش های لاتکس و نیتریل می باشداز این دستکش ها معمولا در نقاشی  مونتاژ کاری تمیز کاری محیط های ازمایشگاهی و اشپزی بکار برده می شوند.

دستکش نیتریل

دستکش های نیتریل از پلیمر های سه گانه مصنوعی است که از  رزش لاستیک یکبار ولکانیزه شده(فرایند پخت لاستیک)تهیهمی شوند.نیتریل بسیار قابل انعطاف و مقاوم در برابر پارگی است.این دستکش مثل وینیل جایگزین مناسبی برای افراد دارای  حساسیت به لاتکس است. دستکش نیتریل در محیط های ازمایشگاهی شیمیایی و اشپزی مورد مصرف قرار می گیرند

چرا دستکش های نیتریل بهترین نوع دستکش به حساب می ایند؟

اگر بخواهید یک انتخاب کاملی بین دستکش های نیتریل و وینیل و لاتکس داشته باشید ؛ازمیان تنوع دستکش ها ؛دستکش های نیتریل می تواند بهترین انتخاب باشد. این دستکش همانند دستکش وینیل جایگزین مناسبی برای اشخاص دارای حساسیت به دستکش لاتکس است و از لاتکس بادوام تر و از ونیل راحت تر و نرم تر است.طبق تحقیقات عوامل بسیار زیادی وجود دارد که نیتریل مناسب ترین دستکش از نظر طبی معرفی شده است.که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد

همه دستکش های نیتریل درجه طبی دارند و بدون لاتکس هستند و در نتیجه ضد الرژي بوده و احتمال بروز حساسیت و ناراحتی های پوستی را کم می کنند.

نسبت به دستکش های ونیل و لاتکس ضخیم تر بوده که سبب شده مقاومت انها بیشتر شود و بنا بر این به اسانی سوراخ یا پاره نمی شوند .

و نیز سدمحافض بسیار مقاومی می باشند و در برابر مواد شیمیایی مانند حلال های چربی و روغن ها مقاومت می کنند.

دستکش های نیتریل نسبت به دوگونهاز دستکش های دیگر قابلیت انعطاف پذیری بیشتری داشته و خاصیت کشسانی بیشتری دارند.

مزیت های دستکش های پزشکی وینیل:

بالاترین کیفیت َ بالاترین کارایی

عدم ایجاد الرژیهای پوستی

غیر استریل

دارای ویژگی پوشش راحت

انعطاف پذیری؛ کشسانی؛و راحتی و عدم امکان چسبندگی بالا

نرم و لطیف پوشش راجت

بعضی از موارد استفاده از دستکش پزشکی وینیل

ارایشگاها و مراکزبهداشتی درمانی ـ داروخانه ها و بیمارستان ها و سایر صنایع مانند کشاورزی و مصارف خانگی و اشپز خانه ها و غیره

مهارت ها وکاربرد اصول مصرف مناسب از دستکش های یکبار مصرف :

برای محافظت از دستان کارکنان ؛مراقبت های بهداشتی از الودگی با مواد الی مانند مدفوع و استفراغ و مواد شیمیایی و نیز الودگی های میکروبی برای کم نمودن خطر انتقال میکرو ارگانیسم ها هم برای بیمار و هم برای کارکنان.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد انواع ظروف یکبار مصرف و دستکش یکبار مصرف با تیم سامان پلاست تماس حاصل فرمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *