علایم اختصاری موجود بر روی ظروف پلاستیکی
علایم اختصاری موجود بر روی ظروف یکبارمصرف و پلاستیکی
می 12, 2017
دستکش لاتکس – مالزی
دستکش لاتکس
آوریل 28, 2018
ظروف يكبارمصرف گياهي

ظروف يكبارمصرف گياهي

مقدمه

تا چند سال پيش كه استفاده از ظروف يكبارمصرف رايج نشده بود اكثرا از ظروف آلومينيمومي،مسي،ملاميني و..استفاده ميكرديم ولي با وجود پيشرفت در صنايع و سوق جامعه بشري به سوي زندگي راحت به مرور زمان ظروف يكبارمصرف جايگزين ظروف آلومينيمومي،مسي ،ملاميني و.. شدند و بصورتي مي توان گفت زندگي بدون ظروف پلاستيكي امكان پذير نمي باشد.

اين ظروف با وجود فراهم كردن زندگي با سبك نوين و راحت اما آسيبهايي براي طبيعت و بشريت دارد كه در اين مقاله سعي ميشود بصورت مختصر توضيحاتي داده و ظروف جايگزين كه شامل ظروف يكبارمصرف گياهي ميباشد معرفي گردد.

تفاوتهاي ظروف گياهي و پليمري

ظروف يكبارمصرف گياهي از مواد طبيعي گياهي مانند نشاسته،سيب زميني و گندم ساخته شده  و از موم عسل،گلوتن و روغنهاي گياهي براي ايجاد خاصيت پليميري و ضد آبي بهره مي برند.

برخورد مواد غذايي سرد و گرم به اين ظروف در دماهاي مختلف كاملا بي ضرر مي باشد ولي مواد پلاستيكي به علت مقداري استايرن آزاد كه در تركيبات خود دارند،مناسب مواد غذايي گرم و داغ نمي باشند و در دماي بالاي 65 درجه سانتيگراد مواد سرطاني را به مواد غذايي انتقال مي دهند و در مواردي بر روي ‍ژ‍نها تاثير منفي گذاشته و از نسلي به نسل ديگر انتقال مي يابد.

ميزان سرطان زايي ظروف پلي استايرني درجه 2 ميباشد كه از مواد خطرناك شناسايي شده است.

ظروف يكبارمصرف گياهي به دليل ماهيتي كه دارند در عرض 6 ماه تجزيه و وارد چرخه طبيعت مي گردد ولي بازه تجزيه ظروف پلاستيكي بين 300 تا 500 سال مي باشد كه باعث تخريب زيست محيطي شده و به دليل ماهيتي كه دارند به عنوان پوشش عايق روي خاك عمل ميكند كه بر حاصلخيزي خاك تاثير منفي گذاشته و چهره اي زشت به طبيعت ميدهد.

نتيجه

با اين اوصاف عدم استفاده از ظروف يكبارمصرف و پلاستيكي غير قابل اجتناب مي باشد ولي مي توان با افزايش فرهنگ استفاده از اين ظروف عواقب كمتري به خود و طبيعت بزنيم،سالانه بيش از 177 هزار تن پلاستيك در ايران توليد ميشود كه به عبارتي 500 تن در روز و ايران جزو 10 كشور اول در استفاده از ظروف پلاستيكي ميباشد كه اين آمار نشان ميدهد كه چقدر مواد اوليه پليميري به هدر مي دهيم و چقدر به سلامتي خود و طبيعت ضرر وارد ميكنيم.

با كمتر استفاده كردن از ظروف يكبارمصرف،پلاستيكي و تفكيك آنها از مبدا براي بازيافت و جايگزين كردن ظروف گياهي در مراسمات و مسافرتها و..  حداقل  مي توانيم قسمتي از اين آمار را كاهش داده و زميني سالم و سبز به آيندگان خود به ارث بگذاريم.

در همين راستا گروه سامان پلاست با شعار زميني پاك زندگي سبز، با اخذ نمايندگي و همكاري با برندهاي معتبر داخلي كه در زمينه توليد ظروف يكبارمصرف گياهي فعاليت دارند،در خدمت تمامي اقشار جامعه بوده و آماده عقد قرارداد با شركتها،بيمارستانها و تمامي ارگانها با بهتريت كيفيت و نازلترين قيمت مي باشد.

براي مشاوره بيشتر با ما تماس حاصل فرماييد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *